Wakacje muszą być czasem zabawy bądź odpoczynku, w praktyce jednak bywa z tym różnie. Urlop, bez względu na miejsce do którego odpowiednia osoba pragnie się udać, potrzeba zaplanować z określonym wyprzedzeniem, aby uniknąć później trudności ze znalezieniem najlepszych propozycji. Takie zdobyte doświadczenie może być nadzwyczaj pomocne w podjęciu najlepszych postanowień co do ofert wakacji. Jednak przede wszystkim warto się zastanowić, co najlepiej zwiedzać w Polsce.


dworzec
Autor: Pau
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim zależy to od prywatnych zainteresowań i celów podróży. Osoba szczególnie zainteresowana sportem zdecydowanie powinna wybrać się do Zakopanego, który oferuje mnóstwo możliwości pod względem narciarstwa i innych sportów zimowych. Tam wyciągi i stoki narciarskie są zrobione na znakomitym poziomie i są doskonałe zarówno dla amatorów, jak i osób już od dawna jeżdżących na nartach. Poza niezwykłymi stokami narciarskimi można tam podziwiać przeurocze widoki, które na niezwykle długo zapadają każdemu turyście w pamięć. Zakopane to jednak nie tylko narty – pod względem kulturalnym także stanowi ciekawe miejsce chociażby ze względu na silne wpływy twórców młodopolskich. Zakopanem fascynował się chociażby Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Witkacy - do dziś istnieje tam Teatr im. S. Witkiewicza. Dodatkowo Zakopane posiada Muzeum Tatrzańskie, zdumiewającą unikatową architekturę, oraz Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Miłośnikom muzyki romantycznej bezdyskusyjnie się także spodoba bogate w eksponaty Muzeum Karola Szymanowskiego.

Entuzjaści letniej opalenizny i morskiego piasku również mają w czym wybierać - najczęściej wybierane miejscowości wypoczynkowe to Kołobrzeg i Trójmiasto. W szczególności Gdańsk ma niesłychanie wiele atrakcji turystycznych oraz wspaniały mikroklimat. Z atrakcji kulturalnych i zabytków zdecydowanie godne uwagi i polecenia jest Pałac Opatów - aktualnie Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Można tam podziwiać dzieła Matejki i Jacka Malczewskiego, a także Olgi Boznańskiej. Interesująca jest także Izba Mikołaja Kopernika - można tam zobaczyć unikalną wersję kopii „O obrotach sfer niebieskich”, fragmenty listów, autoportret sławnego uczonego i inne unikalne pamiątki.

Pod względem kulturalnym także Kraków ma niezwykle sporo atrakcji. Można tam nie tylko stanąć oko w oko ze Smokiem Wawelskim (a przynajmniej jego repliką), ale też zobaczyć Wawel, słynny Kościół Mariacki z świetnie zachowanym Ołtarzem Wita Stwosza, a również Kazimierz - starą dzielnicę żydowską z zabytkowym cmentarzem i świątyniami. W Krakowie można odnaleźć wiele śladów historycznych - niezastąpionym punktem jest Collegium Maius o imponującym dziedzińcu i prześlicznych krużgankach. W Krakowie można także zobaczyć jedyne osiągalne w kraju dzieło Leonarda da Vinci - „Damę z gronostajem” można podziwiać w Muzeum Czartoryskich, razem z malarstwem Rembrandta i Petera Breughla Młodszego. Te wszelkie zabytki, parki pełne platanów oraz widok zaczarowanych dorożek bezsprzecznie nie rozczaruje żadnego podróżnika.

Tags: miejscowości, obrazy, wakacje, Zakopane