Czy powinno się uczyć języka państw bliźniaczych nam mentalnie?

Posted on: 10 stycznia 2022, by :
Wszyscy ludzie uczą się języków, ale to nie tyle moda, co często przymus. Większość z uczących się mówiła już po angielsku. Wielu myśli, co dalej, jaki język wybrać jako następny. Z jednej strony kusi coś banalnego, regionalnego, z drugiej przydałby się język niszowy, odległy kulturowo, który jednocześnie odgrywa znaczące role w światowym handlu, polityce, czy stosunkach międzynarodowych…

dziewczyna ucząca się języka angielskiego

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com

Od razu pojawia się na myśli język chiński.

Chcesz znaleźć analogiczne materiały, ale wszedłeś w ślepą uliczkę? Jeśli tak, to zalecam ten link – naprawdę należy wziąć go pod lupę.

To dobry trop, należy jednak mierzyć siły na zamiary i powiedzieć sobie, że nie każdy (może też ja) nie dam radyopanować tego języka. Może wynikać to ze słabości językowej (jeden uczy się szybciej, drugi wolniej), lecz również z czasu, który możemy zagospodarować. Trzeba być pewnym, że nauka chińskiego to prawdziwa szkoła dyscypliny. Nie można się uczyć raz na jakiś czas, musisz robić to codziennie, bo to co wkułeś zaraz Ci ucieknie. Najlepiej zacząć naukę języka chińskiego ze słowników i z podręczników, ich liczba na naszym rynku stale się zwiększa, bo Chiny to coraz bardziej poważny, międzynarodowy gracz.

A co jeśli wiemy, ze nie uda się nam, że żaden chiński (nauka chińskiego) czy koreański, to nie dla nas, wcześniej język połamiemy i się naszym poziomem załamiemy niż coś się nauczymy. I co potem? Jeśli zaufać specomz rynku pracy, jeśli poszukujesz drugiego języka (a znasz już angielski) i nie chcesz uczyć się czegoś tak trudnego jak chiński, to wybierz język sąsiada. Najlepiej sąsiada Słowianina (lekcje chorwackiego). Wybór jest znaczny, mamy przecież czeski, słowacki, chorwacki, bułgarski czy rosyjski. Warto zwrócić uwagę na czeski.
Z tego zestawu warto zdecydować się na, któryś z następujących:

– czeski,- chorwacki,- bułgarski

Ale… bądź ostrożny. Nauka języka czeskiego ze słowników nie jest zbyt dobra, bo wiele wyrazów ma podobne brzmienie, lecz inne znaczenie. Podobnie nauka języka bułgarskiego ze słowników nie będzie skuteczna, jeśli nie znamy cyrylicy. Na początek będziemy musieli poznać alfabet. Za to ze słownika nauka języka chorwackiego jest idealna na początek, nie ma cyrylicy, a od razu możemy, dzięki swojskiemu brzmieniu, przyswoić wiele słów.