Opony od kuchni: czyli w jaki sposób dobrać odpowiednie ogumienie do naszego samochodu i rozszyfrować liczne oznaczenia na oponach.

Posted on: 4 lipca 2023, by :
Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że zakup odpowiednich opon, znacząco wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Zobaczmy, co jest ważne przy wyborze dobrego ogumienia.

Opona na feldze aluminiowej

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Opony zimowe kontra opony letnie.Opony zimowe a opony letnie – pierwszorzędna kwestia, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przed kupnem opon. Jak sama nazwa wskazuje, ogumienie zimowe stosuje się w zimie, natomiast ogumienie letnie w okresie letnim. Zatem dwa razy w roku należy pamiętać o wymianie opon. Niektórzy jeżdżą przez okres 12-stu miesięcy wyłącznie na oponach zimowych, ale nie jest to zalecana praktyka. Opony zimowe są przystosowane do odmiennych warunków pogodowych niż opony letnie.

Znakomicie sprawdzają się na ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni. Przykładowo zimowe opony Kormoran , są zbudowane w taki sposób, by podczas ruchu rozdrabniać, a następnie usuwać śnieg, który przedostaje się do zagłębień ogumienia. Dodatkowo opony zimowe mają lepszą przyczepność, dzięki czemu jazda jest zdecydowanie bardziej bezpieczna i komfortowa.

W przeciwieństwie od opon stosowanych w lecie, opony zimowe mają więcej krzemionki, która sprawia, że takie ogumienie jest bardziej elastyczne oraz miękkie i nie twardnieje w niższych temperaturach. Różnica nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, ale każdy kierowca odczuwa zmianę w podczas jazdy. Opony letnie są przeznaczone do stosowania głównie na suchych nawierzchniach. Z tego też względu – w przeciwieństwie do opon zimowych – nie posiadają tak dużo lamelek, rowków oraz nacięć, przez co zdecydowanie lepiej przylegają do nawierzchni.

Oznaczenie oponJeśli jesteś kierowcą na pewno zastanawiałeś się często nad zagadkowymi symbolami umiejscowionymi na oponach Twojego pojazdu. Przypomnimy Ci, co kryje się za tymi znakami.

w jaki sposób rozszyfrować oznaczenie opon?Jeśli kupujesz opony do samochodu, obowiązkowo musisz znać specjalne oznaczenia, dzięki którym będziesz w stanie nabyć odpowiedni produkt. By ułatwić Ci zakup opon, pokażemy Ci, co kryje się za konkretnymi symbolami, umiejscowionymi każdorazowo na ogumieniu.

Co nam mówią konkretne symbole?
Niezależnie od marki ogumienia, które zamierzasz nabyć – czy to będą przykładowo opony Kleber albo opony Kormoran – musisz poznać rozmiar i datę produkcji ogumienia. Równie ważne jest to, czy opony mają nadaną homologację i do jakiej prędkości są przystosowane. I tak: litera H oznacza wskazaną prędkość, którą może rozwinąć auto. Znak E4 mówi nam, że opona posiada europejską homologację. Charakterystyczna śnieżynka wskazuje na ogumienie zimowe. Litera R oznacza, że opona jest miękka, czyli przeznaczona do stosowania w samochodach osobowych. Jeżeli chcemy sprawdzić rozmiar ogumienia szukajmy go za każdym razem na bocznej krawędzi gumy.

Wybór odpowiednich opon jest szalenie ważny. Jeżeli będziemy kupować ogumienie w dobrym sklepie, możemy liczyć na pomoc wykwalifikowanego sprzedawcy.

Zapewne zaciekawi Cię ta oryginalna treść na opisywany wątek, więc nie zwlekaj – kliknij tutaj i przeczytaj więcej na ten temat.

Więcej na