Jantar – tajemnica Bursztynowego Szlaku

Posted on: 3 września 2022, by :
Jantar to wieś letniskowa położona w województwie pomorskim, na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. Nazwa wsi nie bez przyczyny odnosi się do jednego z największych bałtyckich skarbów, ponieważ mieści się ona na trasie dawnego Szlaku Bursztynowego. Z tego też powodu, rokrocznie jest organizowany tutaj finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Za czasów intensywnego ruchu na Szlaku Bursztynowym, Jantar był znakomicie rozwiniętą i bogatą osadą z barami i noclegowniami dla turystów. W czasach teraźniejszych wieś funkcjonuje, jako kurort turystyczny z szerokimi, piaszczystymi plażami.

Jeżeli chcesz uzyskać równie ciekawe informacje na przedstawiany temat, to przenieś się do serwisu, który posiada ważne wiadomości odnoszące się do prezentowanego problemu.

Są one schludne, bezpieczne i właściwie przyszykowane zarówno dla rozluźniającego, jak i aktywnego odpoczynku.

Albowiem Jantar słynie z bursztynu nie tylko w Polsce, lecz i w całej Europie, to właśnie tutaj odbywa się finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Zawody te organizowane są na plażach polskiego wybrzeża od 1998 r. Dodatkową atrakcją konkursów są przeróżnego rodzaju gry, zabawy oraz występy sław. Miłośnicy bursztynów na sto procent będą chcieli zobaczyć Muzeum Bursztynnictwa, w którym zgromadzono unikatowe wyroby z bursztynu, ryciny, oryginalne mapy oraz starodawne zdjęcia. Można tutaj także zaznajomić się z historią miejscowości i dziejami połowu bursztynów. Ciekawych wrażeń i wiadomości może zapewnić też spotkanie z rybakiem, który przekaże fascynujące historie związane z morzem, a także objaśni specyfikę swojej pracy. Można także kupić od niego dopiero co wyłowione, morskie ryby.

Słynną jantarską atrakcją jest Wioska Indiańska – kliknij, gdzie można ujrzeć prawdziwe tipi, zwiedzić muzeum Indian, zapoznać się z ich obrządkami i pomysłami na zabawę. Powinno się także posłuchać opowieści o dziejach Indian oraz zaopatrzyć się w ręcznie sporządzone pamiątki związane z indiańską kulturą. Jantar leży na szlaku wąskotorowej Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Kolejka turystyczna kursuje tutaj na trasie Nowy Dwór Gdański – Stegna Gdańska oraz Sztutowo – Mikoszewo Ujście Wisły. Warto skorzystać, zatem z przejażdżki zapewniającej wiele interesujących wrażeń. Podczas pobytu w Jantarze zapewne atrakcyjna będzie też wizyta w Mini Zoo gdzie zamieszkują strusie, kury, króliki, kozy, osły, świnie oraz inne zwierzęta domowe, a także w gospodarstwie edukacyjnym Pasieka „U Strusi”, gdzie znajduje się atrakcyjna wystawa i filmy poświęcone strusiom i pszczołom i szklany ul obserwacyjny z żywymi owadami. Można tu też nabyć miód z miejscowej pasieki. Uznaniem cieszą się także tutejsze ośrodki jazdy konnej: Grupa Buffalo Bill i Farma Jantar.

Z uwagi na dobry mikroklimat i możliwość wykorzystania tutejszych źródeł solankowych, Jantar ma szansę stać się w najbliższej przyszłości ośrodkiem rehabilitacyjno – leczniczym.

***Kompletną propozycję na wakacje 2014 w Jantarze można wyszukać w serwisie bądź klikając na niżej znajdujące się linki:- Jantar pensjonaty- noclegi Jantar- odpoczynek 2014