W jaki sposób przygotować się do wyprawy w wyższe góry? Z jakiego sprzętu najlepiej skorzystać?

Posted on: 10 października 2018, by :
Bezpieczne chodzenie po różnych górach wymaga kupienia dobrego sprzętu do asekuracji. Ma to związek z dodatkowymi kosztami, natomiast z pewnością warto o tym pomyśleć, aby przygotować się najlepiej do każdej wyprawy. Kiedy więc planujemy wyjazd w jakieś wyższe góry powinniśmy mieć właściwą kwotę pieniędzy, by nabyć najlepszej jakości ekwipunek.

Sprzęt asekuracyjny, który może być przydatny podczas podróżowania górskimi szlakami, składa się z paru niezbędnych elementów. Są to przede wszystkim rękawiczki bez palców. Są odpowiednie

wspinaczka skalna

Autor: sunriseOdyssey
Źródło: http://www.flickr.com

dla osób o wrażliwszych rękach, jak również dla tych, którzy podczas wspinaczki chwytają się za stalową linę. W niektórych miejscach, w jakich są cienkie włókna, z których składa się lina, które mogą poranić dłonie. Można też kupić mocniejsze rękawiczki na rower, dolina (Linowe place zabaw Huck – Linowe place zabaw HUCK) jeżeli nie będą one za bardzo drogie, gdyż dość szybko się niszczą.

Następny typ sprzętu to kijki teleskopowe, które bardzo ułatwiają chodzenie w górskim terenie, pozwalają jednocześnie przenieść część ciężaru ciała na ręce, są również przydatne, żeby utrzymać równowagę na trudniejszych odcinkach szlaków. Raki oraz czekany są konieczne, by w bezpieczny sposób pokonywać ośnieżone miejsca w wysoko położonych partiach. W wielu miejscach również późnym latem leżą na szlaku płaty śniegu, są również całoroczne, strome pola śnieżne. W tego typu miejscach raki oraz czekany będą konieczne, by mieć wysoki poziom bezpieczeństwa . Na koniec dobrze jest wspomnieć o karabinkach i pętli z taśmą. Są niezwykle przydatne w sytuacjach awaryjnych albo do tymczasowego przepięcia kotwy ponad niebezpiecznym fragmentem, a mniej doświadczony partner może użyć kolejnych oczek taśmy jako punktów, do których wpina się jeden karabinek zestawy. Przez to możliwa jest lepsza asekuracja, która zabezpiecza wyprawę.