W jaki sposób przygotować się do wyprawy w wyższe góry? Z jakiego sprzętu najlepiej skorzystać?

Posted on: 24 listopada 2023, by :
Bezpieczne chodzenie po różnych górach wymaga kupienia dobrego sprzętu do asekuracji. Ma to związek z dodatkowymi kosztami, natomiast z pewnością warto o tym pomyśleć, aby przygotować się najlepiej do każdej wyprawy. Kiedy więc planujemy wyjazd w jakieś wyższe góry powinniśmy mieć właściwą kwotę pieniędzy, by nabyć najlepszej jakości ekwipunek.

Sprzęt asekuracyjny, który może być przydatny podczas podróżowania górskimi szlakami, składa się z paru niezbędnych elementów. Są to przede wszystkim rękawiczki bez palców. Są odpowiednie

wspinaczka skalna

Autor: sunriseOdyssey
Źródło: http://www.flickr.com

dla osób o wrażliwszych rękach, jak również dla tych, którzy podczas wspinaczki chwytają się za stalową linę. W niektórych miejscach, w jakich są cienkie włókna, z których składa się lina, które mogą poranić dłonie.

Zaciekawiły Cię wiadomości zawarte w tym artykule? Z pewnością przyda Ci się również dodatkowe czytanie (https://primaveraspa.pl/). Nie czekaj zatem i przejdź do następnej strony.

Można też kupić mocniejsze rękawiczki na rower, dobrze jeżeli nie będą one za bardzo drogie, gdyż dość szybko się niszczą.

Następny typ sprzętu to kijki teleskopowe, które bardzo ułatwiają chodzenie w górskim terenie, pozwalają jednocześnie przenieść część ciężaru ciała na ręce, są również przydatne, żeby utrzymać równowagę na trudniejszych odcinkach szlaków. Raki oraz czekany są konieczne, by w bezpieczny sposób pokonywać ośnieżone miejsca w wysoko położonych partiach. W wielu miejscach również późnym latem leżą na szlaku płaty śniegu, są również całoroczne, strome pola śnieżne. W tego typu miejscach raki oraz czekany będą konieczne, by mieć wysoki poziom bezpieczeństwa . Na koniec dobrze jest wspomnieć o karabinkach i pętli z taśmą. Są niezwykle przydatne w sytuacjach awaryjnych albo do tymczasowego przepięcia plecaka do metalowej linki.

Dłuższą pętlę z zawiązanymi na niej węzłami można wykorzystać do bezpiecznej asekuracji osoby mniej doświadczonej w tych miejscach, w jakich lina stalowa jest rzadko przymocowana do ściany. W takiej sytuacji, idący pierwszy oraz bardziej doświadczony turysta może zamontować tą pętlę do kotwy ponad niebezpiecznym fragmentem, a mniej doświadczony partner może użyć kolejnych oczek taśmy jako punktów, do których wpina się jeden karabinek zestawy. Przez to możliwa jest lepsza asekuracja, która zabezpiecza wyprawę.