Kilka podstawowych informacji na temat Olszyna, jakiego rodzaju ciekawe miejsca i atrakcje można znaleźć w tym pięknym mieście.

Posted on: 28 lipca 2023, by :
Olszyn jest piękną stolicą województwa warmińsko-mazurskiego, położony jest w samym jego środku. Stanowi doskonałą bazę na wypady w kierunku Mazur i jednocześnie ważny węzeł komunikacyjny w regionie. Miasto to ma obecnie około stu siedemdziesięciu tysięcy mieszkańców i powierzchnię niecałych dziewięćdziesięciu kilometrów kwadratowych. Pierwsze wzmianki o Olsztynie pojawiły się już w wieku XIV, a przez następne wieki wiele się w nim działo.

zamek w olsztynie

Autor: Kaja Kozłowska
Źródło: http://www.flickr.com

Wiele razy w efekcie działań wojennych Olszyn był niszczony, jednak za każdym razem udało się go odbudowywać, do dnia dzisiejszego znajduje się w nim sporo ciekawych zabytków, sięgających swoją historią dawnych lat. Aktualnie miasto to zaczęło stanowić prężny ośrodek kulturalny i naukowy w tamtejszym regionie Polski. Działa w nim siedem wyższych uczelni, kształcących kilkadziesiąt tysięcy studentów, a także kilka badawczych instytutów. Oprócz tego w Olszynie funkcjonują liczne szkoły średnie, licea i technika, które dają młodym ludziom faktycznie spore możliwości na odpowiednie przygotowanie się na start do dorosłego życia.Ogromną atrakcją Olsztyna jest jego położenie, a jest to jedno z najpiękniej leżących miast w Polsce. Olsztyn jest otoczony licznymi jeziorami i lasami, w samych jego granicach różnych jezior jest aż jedenaście. Na jego terenie wyznaczono dwa rezerwaty przyrody, a w okolicznych lasach można znaleźć dużo rowerowych i pieszych ścieżek.

ludzie w olsztynie

Autor: Jolanta Okuniewska
Źródło: http://www.flickr.com

Poza wspaniałymi warunkami do aktywności fizycznej miasto to ma całkiem sporo do zaoferowania osobom szukającym interesujących miejsc. Zabytki Olsztyna to w pierwszej kolejności Zamek, Katedra, Wysoka Brama oraz Ratusz. Część z nich pamięta jeszcze początki miasta i przed wieki udało im się oprzeć wielu zawirowaniom. Niezwykle interesującymi i polecanymi do zwiedzania atrakcjami są Obserwatorium i Planetarium.

Serdecznie zalecamy te informacje (http://appartements-usedom.eu/appartements) do przejrzenia. Znajduje się tu dużo cennych porad, które warto wykorzystać w swoim życiu.

Prowadzone są w nich różnego rodzaju pokazy, znajduje się tam też biblioteka i galeria. Bardzo interesującymi zabytkami są także tamtejsze kościoły, wymienić wśród nich można na przykład Bazylikę świętego Jakuba oraz Kościół NSJ.