Ekskursja w góry – w jaki sposób się przygotować?

Posted on: 4 czerwca 2022, by :
Najważniejszą składową górskiego ekwipunku są dobre buty. Należyte to znaczy wodoszczelne, oddychające, zabezpieczające palce.
Bardzo często górzyste szlaki po ulewie zmieniają się w wartkie strumienie, natomiast mokre kamyki są niezmiernie śliskie.

hotel zakopane

Autor: Chris
Źródło: http://www.flickr.com
hiszpańskie miasto

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
W górzystych terenach nie trudno też o wykręcenie kostki, dobrze zatem wyekwipować się w wysokie, zawiązywane buty, które ochronią ten staw. Pamiętajcie, żeby przenigdy nie wkładać butów zwężanych ku palcom, po paru godzinach schodzenia z gór w takich bucikach, wasze stopy będą cierpiały. Dobra gumowa podeszwa też może się przydać, docenicie ją zwłaszcza wędrując po ostrych kamyczkach. Jeśli buty przemokną Wam na szlaku, włóżcie do środka pogniecione gazety. Rankiem gazety będą mokre, a buty wyschnięte.
Podczas kilku czy też kilkunastogodzinnego przemarszu przyda się też plecak. Kwestia niby zrozumiała, lecz ciągle na szklakach można spotkać kobiety z parasolkami i torebkami w dłoniach. Zakup nowiuteńkiego plecaka przed wyjazdem nie będzie konieczny, doskonale sprawdzi się pewnie większość z tych, które macie w domku. Jeśli jednakże zastanawiacie się nad kupnem nowego, zwróćcie uwagę na parę spraw. W czasie marszu górzystym terenie bardzo przydaje się na biodra. Jeżeli jest odpowiednio ciasno przypięty, odciąży barki. Boczne kieszonki świetnie nadadzą się do noszenia butelki wody, a stelaż zewnętrzny na plecach ułatwi wentylację.

W górach pogoda jest nadzwyczaj labilna. Dobra deszczoodporna oraz wiatroodporna kurtka to wartościowy zakup.

Opracowaliśmy dla Ciebie nowe atrakcyjne notki na ciekawiący Cię temat. Wejdź do następnego tekstu oraz czytaj wpis.

Jak zorganizować nocleg w górach? Po prostu wpisz w wyszukiwarkę hotel Zakopane.