Jak przygotować się do górskiej ekskursji?

Posted on: 10 października 2018, by :
Eskapada w góry to niesłychanie przyjemny sposób spędzenia czynnie czasu, z korzyścią dla naszego wigoru. Ładne, otaczające pejzaże pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie a ruch na świeżym powietrzu to tylko zdrowie.
Powinniśmy jednakże mieć na uwadze, że w górach może być także niebezpiecznie.

mapa

Autor: Integer S.A.
Źródło: Integer S.A.
Gwałtowne zmiany aury a także temperatur, ograniczona widoczność albo po prostu ogromne przemęczenie mogą być przyczyną wypadków czy też nieprzyjemnych wydarzeń na szlaku. Jak w takim razie przygotować się na górską eskapadę, by uniknąć tych nieprzyjemności?
spacery
Dobrze zaplanowana trasa to podstawowa sprawa, to dokąd się wybieramy w dużej części wpływa na to w jaki sposób należy się przyszykować. Co innego, kiedy idziemy na Spacer jedną z górskich kotlin, gdy w każdym momencie możemy ekspresowo wrócić, a zupełnie co innego, gdy wyruszamy na wierzchołek górski a sam powrót z górskiego szlaku może zająć nam parę godzin. Czas będziemy mieć ograniczony poprzez porę dnia, możemy przechadzać się od wschodu do zmierzchu i to pierwszy fragment planowania marszruty. Należy zejść z gór wtedy, kiedy jest jasno. Wbrew panującym bardzo często zwyczajom nie spaceruje się po górach w sandałach albo tym bardziej w klapeczkach. Buty górskie są najważniejsze jednakże pozostała część kreacji też ma znaczenie. Odziewamy się warstwowo oraz zależnie od panującej wokół temperatury nakładamy kolejne czy też zdejmujemy.

Nawet, gdy panuje słoneczna aura w naszym plecaku musi się znaleźć ciepły polar, kurtka przeciwdeszczowa, w chłodniejsze miesiące warto wziąć czapkę a także rękawice. Przydać się może również druga para skarpet.