Zachorowałeś na wakacjach? Zobacz, w jaki sposób leczyć się najtaniej!

Posted on: 16 października 2023, by :
Nawet w czasie wypoczynku może zdarzyć się nam niemiły wypadek – np. raptowne przeziębienie, kłopoty z brzuchem lub ostra reakcja alergiczna na ukąszenie owada bądź oparzenie meduzy. Takie przypadki wymagają odwiedzin lekarza. Co zrobić, by wydatki na leczenie nie zrujnowały naszych finansów?

tabletki2

Źródło: http://www.sxc.hu
Najlepiej jest jeszcze przed podróżą załatwić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej możemy bez trudu uzyskać świadczenia medyczne, jeśli takie są nam niezbędne z medycznego punktu widzenia. Innymi słowy jest to rozwiązanie, którego brak prowadziłby do przymusu bezzwłocznego powrotu do Polski.

Czy zainteresował Cię artykuł? Tak? To wyrywamy się z wiadomością, że przygotowaliśmy dla Ciebie dostęp ekstra (https://fibroadenoma.pl/) do nowych postów pod tym linkiem.

Decyzja co do tego faktu należy do lekarza, do którego się wybraliśmy – to on zdecyduje czy dane schorzenie zmusza do szybkiego działania. Poza nasileniem choroby bierze on także pod uwagę, kiedy wracamy do domy.

Szukasz leków? Kiedy chcesz więcej informacji o lekarstwach jak choćby o zincuprin (więcej o zincuprin na to warto zajrzeć.

Należy jednak wiedzieć, iż nawet jeśli jego decyzja będzie sprzyjająca, może się okazać, że będziemy musieli uiścić opłatę za dokonane świadczenia – przede wszystkim za leki i za zabiegi prywatne, chociaż w wielu krajach również wizyta w państwowej poradni wymaga stosownej opłaty. Jej wielkość nie jest z góry ustalona, jest zależna od państwa, do którego wybraliśmy się na urlop. Karta nie pokrywa też kosztów transportu chorego do Polski czy opłaty za leki, jednak w wielu wypadkach może się okazać bardzo pomocna. Jak zatem dostać kartę?

Jeśli mieszkamy nieopodal placówki NFZ, możemy udać się tam osobiście i natychmiast będziemy ją mieć. Należy wyłącznie wypełnić formularz i w parę minut załatwimy wymagane formalności. Gdy oddział NFZ mieści się dalej albo nie mamy kiedy go odwiedzić, możemy wysłać dokumenty pocztą. Wybierając tą możliwość trzeba pamiętać, aby dołączyć do wniosku ksero dowodu osobistego i dowodu ubezpieczenia, np. RMUA z pracy. Wykonana karta może być wydana osobiście lub wysłana pocztą. Jeśli zaś chcemy wziąć kartę za kogoś, będzie potrzebne upoważnienie napisane przez daną osobę, w innym razie będzie musiała zgłosić się sama. Gdy wyrażamy chęć wysłania karty pocztą, musimy pamiętać o podpisie na wniosku. Warto jest złożyć dokumenty o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, gdyż nigdy nie możemy być pewni, kiedy okaże się nam niezbędna.