W jaki sposób zapewnić sobie wyczyszczoną wodę w każdej sytuacji, czyli opis urządzeń do uzdatniania do wody.

Posted on: 10 października 2018, by :
Woda jest konieczna do normalnego życia, bez niej człowiek wytrzyma najwyżej kilka dni. Ale mowa będzie tutaj o wodzie zdatnej do picia, bez żadnych wirusów, pasożytów i bakterii. O ile w krajach europejskich z dostępnością wody do picia nie ma problemów, bo jest ona dostępna praktycznie bez ograniczeń czy to w wodociągach, czy butelkowana w sklepach. Jednak niekiedy może się zdarzyć, że pojawia się problemy z dostępnością do dobrej jakości wody.

lifestraw

Autor: Ian Weddell
Źródło: http://www.flickr.com

Często tego typu sytuacje zdarzają się w czasie podróży do jakiegoś egzotycznego kraju – w nich woda nie zawsze ma należytą jakość i nie gwarantuje właściwego bezpieczeństwa. Propozycje: (Tutaj) Spożycie wody z zanieczyszczeniami w najlepszych wypadkach może się skończyć kilkudniowym bólem brzucha, lecz często problemy są dużo bardziej poważne. Dlatego też turystom wybierającym się w tamte regiony zaleca się spożywanie wody tylko z pewnych źródeł, ale niekiedy mogą być kłopoty z jej dostępnością. W takim przypadku bardzo dobrze sprawdzą się nowoczesne filtry i uzdatniacze, za pomocą jakich można oczyścić nawet bardzo brudną wodę.

Jednym z najskuteczniejszych na rynku modeli uzdatniaczy jest butelka LifeSaver. Niezwykle skutecznie usuwa ona praktycznie wszystkie pasożyty oraz bakterie, a oprócz tego większe mechaniczne zanieczyszczenia, dzięki czemu używać jej można praktycznie wszędzie. Jej ogromnym plusem jest duża wydajność – na jednym zestawie filtrów może oczyścić nawet do 6 tysięcy litrów. Często używane przed podróżujących są również różne filtry, w tym jeden z najpopularniejszych z tej rodziny, czyli bidon LifeStraw Go.

Czołg, survival

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Niezwykle wytrzymały i lekki bardzo dobrze będzie się nadawał na krótkie i długie wyjazdy, bardzo dobrze zabezpieczając na wypadek braku dostępu do odpowiednio czystej wody. Przy typowym użytkowaniu powinien wystarczyć na cały rok, i w tym czasie jest w zasadzie bezobsługowy. W czasie wędrówek duże znaczenie będzie także miało zapewnienie czystych ubrań, do tego celu doskonale będzie się sprawdzał kolejny interesujący gadżet, czyli torba piorąca Scrubba Bag.