Co zjeść na Węgrzech?

Posted on: 20 stycznia 2022, by :
 Węgry to jeden z chętniej wybieranych przez Polaków europejskich kierunków na wakacje. Praktycznie zawsze ładna pogoda, baseny z wodą termalną, przepiękne jezioro BaLaton, dużo niedrogiego i dobrej jakości wina, a także pyszne jedzenie – to wszystko tylko przemawia na korzyść Węgier.

serwis www

Autor: Andrzej Wójtowicz
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli jeszcze nigdy tam nie byliście, z pewnością musicie to nadrobić. Z takiej wyprawy zawsze wraca się bardzo najedzonym oraz z zapasem pysznego wina. Dzisiaj prezentujemy najbardziej popularne dania kuchni węgierskiej.
Langos
Węgry

Autor: SkiStar
Źródło: http://www.flickr.com
Langosze znajdziecie praktycznie wszędzie – zarówno w wersji fast foodowej jak i w wykwintnych restauracjach. Węgrzy po prostu kochają te drożdżowe placki smażone na głębokim tłuszczu. Langosze są wręcz rozkoszne, ale na czas ich spożywania musicie zapomnieć o kaloriach. Klasyczny langosz natarty jest czosnkiem, polany gęstą kwaśną śmietaną i posypany startym żółtym serem. Obecnie jednak można kupić langosze praktycznie w każdej wersji smakowej jaką tylko sobie wymarzycie – pod tym względem przypominają nieco nasze zapiekanki.
Pörkölt

Pörkölt to klasyczny węgierski gulasz.

Zaciekawił Cię ten materiał? To znakomicie, gdyż oryginalny wpis (https://kamrec.pl/) posiada podobne dane do omawianych.

Co ważne, gulasz na Węgrzech znacząco różni się od gulaszu, który gotujemy w Polsce – warto wziąć na to poprawkę, bo węgierski praktycznie w ogóle nie zawiera wszechobecnych w Polsce warzyw. Pörkölt składa się z kawałków mięsa duszonych długo w sosie pomidorowym i ewentualnie podlanych czerwonym winem. Pörkölt najczęściej podawany jest z haluszkami – drobnymi kluseczkami, które oryginalnie pochodzą z kuchni słowackiej, zaś wyglądem przypominają nasze polskie zacierki.

Halászlé
Pieniny

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Zaskakujące może być to, że jedną z najbardziej popularnych potraw w kraju, który nie ma dostępu do morza, jest zupa rybna. Uspokajamy jednak wszystkich kulinarnych turystów – bazą do halászlé są przede wszystkim ryby słodkowodne, których na Węgrzech jest pod dostatkiem. Węgry słyną z tej zupy przygotowywanej zazwyczaj z karpia albo z suma. Przyrządzanie zupy jest bardzo czasochłonne, najpierw bowiem trzeba przygotować wywar z ryb, a następnie odpowiednio go doprawić.

Wywar gotuje się najczęściej na mało apetycznych kawałkach ryb, czyli ich kręgosłupach i głowach – dzięki temu jednak żadna część ryby się nie marnuje. Bulion powstaje również na bazie warzyw – następnie warzywa oraz rybie mięso należy przetrzeć przez sito i odpowiednio doprawić. Jak to w kuchni węgierskiej, również i w tej zupie nie może zabraknąć słodkich od letniego słońca pomidorów, a także sproszkowanej wędzonej papryki.