Gdzie odnaleźć ciszę oraz ładne krajobrazy? Dobrą propozycją jest Podlasie

Posted on: 7 października 2023, by :
Podlasie to stara z punktu historycznego kraina naszego kraju, jaka znajduje się na Nizinie Podlaskiej. Historycznie region ten zajmuje środkową i południową część województwa podlaskiego, lecz także rozlewa się na północny wschód oraz północ województwa lubelskiego. Zahacza także o wschodni skrawek województwa mazowieckiego. Podlasie to niesamowity region, tym bardziej, że możemy tam znaleźć mieszankę tradycji oraz różnych wierzeń, przykładowo ślady bardzo ciekawej kulturowo społeczności polskich Tatarów.

podlasie zimą

Źródło: pixabay.com

W dwóch posiadających tatarskie naleciałości miejscowościach – Bohonikach oraz Kruszynianach, znajdują się jedyne drewniane meczety w Polsce, jakich pochodzenie datuje się na osiemnasty oraz dziewiętnasty wiek. Miejsca te, a także będące w tych miejscowościach cmentarze muzułmańskie, są kulturalnymi i duchowymi centrami stale istniejącej tutaj “Tatarszczyzny”. Przez jedną, jak i drugą miejscowość biegnie Szlak Tatarski, dzięki niemu można poznać historię oraz kulturę tej społeczności. Można spróbować pysznych potraw, jakie są przygotowane wedle dawnych tradycji kulinarnych, ich nazwy wydają się być bardzo orientalne, czyli trybuszok, kibiny czy pierekaczewnik. To wszystko może złożyć się na cudowny podlaskie wypoczynek. Na Podlasiu dane nam będzie zobaczyć swego rodzaju kalejdoskop, jakiego elementy zazębiają się, a jednocześnie zachowując urok niezwykłej, oryginalnej odrębności. Patrząc na przyrodę to niezwykle wyjątkowy region, o rzeczywiście dużych walorach krajobrazowych.

Stale bądź na czasie (http://hotelpanorama.pl/przyjecia/komunie) w takich tematach, które Cię ciekawią. Jeżeli szukasz ekstra wiadomości, wejdź w poniższy link, a pod nim czeka na Ciebie wiele aktualnych artykułów z tego sektora.

Możemy więc napotkać tutaj różnorodne formy morfologiczne, wpływające na zwiększenie jego walorów estetycznych. Istotnie te sfery – natura i kultura mają wpływ na atrakcyjność tego miejsca. Nieskażone cywilizacją okolice Podlasia są doskonałym miejsce do stworzenia parku krajobrazowego.

jezioro

Autor: Rocky Raybell
Źródło: http://www.flickr.com

Patrząc na przyrodę to bardzo atrakcyjny region, o rzeczywiście dużych walorach krajobrazowych. Można więc spotkać tu przeróżne formy morfologiczne, wpływają one na zwiększenie tych wszystkich walorów estetycznych. Faktycznie te sfery – natura i kultura mają wpływ na atrakcyjny wizerunek tej okolicy. Uchowane przed cywilizacją tereny Podlasia są doskonałym miejsce do utworzenia parku krajobrazowego.Znajduje się tutaj więc całkiem sporo rezerwatów przyrody, jakie chronią miejsca o ogromnych walorach przyrodniczych i kulturowych, szczególnie przed niekorzystnym wpływem działalności człowieka. W tym miejscu rzeczywiście jest możliwość by odpocząć, oderwać od różnych kłopotów dnia codziennego, od gwaru dużego miasta. Nie jest więc dziwne, iż Podlasie jest coraz bardziej popularne pośród odwiedzających z całego kraju i nie tylko.