Jakie znaczenie mają konie w życiu wielu ludzi, z jakiego powodu hipoterapia jest tak skuteczna w wielu chorobach.

Posted on: 28 stycznia 2020, by :
ludzie od bardzo dawna nierozerwalnie związani są z końmi. Te wspaniałe zwierzęta przez bardzo długo stanowiły podstawowy środek transportu, czy do dla zbrojnych czy do ciągnięcia wozów i karet. Bardzo ważną rolę odrywały w rolnictwie, kiedy nie znano ciągników i maszyn to właśnie konie ciągnęły pługi czy brony.

jazda konna

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Rozpowszechnienie urządzeń mechanicznych spowodowało, że konie przestały być używane w wymienionych powyżej zastosowaniach, co bynajmniej nie znaczy że odeszły w niepamięć. Jest całkowicie odwrotnie, jazda konna obecnie się cieszy coraz większą popularnością, pomimo tego że jest sportem stosunkowo drogim. Co chwilę otwierane są kolejne stadniny, a miłośników jazdy systematycznie przybywa. Są ludzie, dla których przebywanie z końmi daje im mnóstwo zadowolenia i satysfakcji, bardzo chętnie udzielają się oni także przy opiekowaniu się nimi, dzięki czemu mogą jeszcze lepiej poznać te niezwykłe zwierzęta. Ale poza samą przyjemnością konna jazda ma również wiele zalet dla zdrowia, nie tylko będzie wzmacniać i poprawiać kondycję u jeźdźców, ale też wykorzystywana jest w wielu poważnych chorobach – poznaj Patataj (poznaj Patataj).

Krakow

Autor: Pawel Loj
Źródło: http://www.flickr.com

– www.patataj.com (www.patataj.com)enie przy pomocy jazdy konnej znane też jest jako hipoterapia. Jak widać po licznych przypadkach, jest ono w dużej liczbie schorzeń bardzo przydatne i daje świetne wyniki. Przeważnie taka terapia jest uzupełnieniem klasycznych metod leczenia, jednak to, czego nie da się osiągnąć za pomocą lekarstw, to kwestia psychiki. Dzięki obecności zwierzęcia chora osoba może choć na krótki czas zapomnieć o czasami bardzo bolesnych ćwiczeniach, jakie musi każdego dnia wykonywać. Często pomiędzy nią a zwierzęciem pojawia się prawdziwa przyjaźń, jaka później może się przenosić na ogólny stan chorego. Również jazda konna jest niezwykle pomocna, bardzo pozytywnie będzie ona bowiem wpływać na napinanie i rozluźnianie mięśni, stymulując je do pracy.

Aktualnie z hipoterapii korzysta z dużym powodzeniem coraz więcej chorych. Są pośród nich dzieci z mózgowym porażeniem, wadami postawy czy zespołem downa, lecz również w przypadku dorosłych, przykładowo po wylewie, naprawdę dużo może pomóc.